آخرین اخبار
آخرین لینکها
ناوه‌ندی فه‌رهه‌نگی هونه‌ریی ڤه‌ژین
خبرگزاری کرد پرس
کورد پرێس
اخبار شهروندان مریوان
شارۆ نیوز
وبسایت خبری تحلیلی سه‌رچاوه
ته‌لگا - وبلاگ دکتر فتح الله مرادی
وبسایت دکتر سیدعطا پیریونسی
پورتال رسمی شهرداری مریوان
اخبار شهروندان مریوان-وبلاگ دوم
اندیشه های حقوق خصوصی
تئاتر کردستان
زریان
سینما کورد
داوطلبان سلامت مریوان
آمار
عضو: 57
اخبار: 252
لینک ها: 231

Home arrow بیماریها arrow بیماریها arrow جایگاه بهداشت و سلامت در جامعه
منوی اصلی
صفحه اصلي
جوانان
زنان
کودکان
تغذیه
سالمندان
بهداشت روان
از دیگر سایتها
دارو و درمان
تربیت بدنی
مدیریت بحران
درشهر
ایدز
محیط زیست
اعتیاد
بیماریها
بهداشت محیط
دیگر بخش ها
لينكستان
ارسال مقاله
آخرين خبر و فعاليتهاي كانون
آرشيو مطالب
جستجو درسایت
تماس با ما
جایگاه بهداشت و سلامت در جامعه ساخت PDF چاپ ارسال به دوست
02 تير 1386

دکتر فتع الله مرادی

مسئول واحد بهداشت خانواده مرکز بهداشت مریوان

آیا تا كنون از خود پرسیده ایم كه وضعیت سلامت ما چگونه است؟ سطح سلامت جامعه ای كه در آن زندگی می كنیم كجا قرار دارد؟ موانع ارتقا سلامت جامعه ما چیست؟ و آیا هرگز به این فكر بوده ایم، اشتباهاتی را كه هر روز در نحوه غذا خوردن،‌استراحت، وضعیت بدن به هنگام انجام كار، نحوه واكنش به استرس های روزمره و ... مرتكب می شویم؛ ممكن است،‌سلامت ما را تهدید كند؟
سلامت طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی عبارت است از: رفاه كامل جسمی، روحی و اجتماعی. سلامتی حق مشروع هر انسانی فارغ از مسائل نژادی، ملیتی، مذهبی، سیاسی و ... است. جایی كه ما اینك زندگی می كنیم، در منطقه مدیترانه ای شرقی سازمان بهداشت جهانی قرار دارد، كه دارای ویژگی های زیر است:

1- بیماریها و شرایطی نظیر گسترش ایدز، حوادث ، بیماریهای عفونی، بیماریهای مرتبط با ثروت نظیر دیابت،‌ چاقی، بیماریهای قلبی عروقی و انواع سرطانها.
2- شیوه های ناسالم زندگی نظیر استعمال دخانیات، مصرف مواد مخدر و د ارو، تغذیه ناسالم، ضعف رویه های بهداشتی.
3- مباحث گسترده تر اجتماعی نظیر رشد بی رویه جمعیت ، فقر،‌كمبود مسكن و شرایط مناسب زندگی،‌بی خانمانی و كمبود آب بهداشتی.
امروزه در كشورهای فقیر 170 میلیون كودك كم وزن وجود دارند، كه بیش از سه میلیون نفر آنها به دلیل عوارض كم وزنی در سال جاری می میرند. از سوی دیگر بیش از یك میلیارد انسان در سراسر جهان اضافه وزن دارند؛ كه حدود نیم میلیون نفر آنها به دلیل عوارض چاقی امسال خواهند مرد. سالانه 250 هزار مورد سو استفاده جنسی در كودكان اتفاق می افتد. هزینه مصرف مواد مخدر در جوامعی مثل آمریكا سالانه بیش از 200 میلیارد دلار تخمین زده می شود. تعداد مبتلایان به سل در دنیا حدود 90 میلیون نفر تخمین زده می شود.
علاوه بر هزینه سنگین درمان و مراقبت، هر بیمار سلی اگر به موقع شناسایی و درمان نشود، به طور متوسط 15 نفر دیگر را مبتلا می كند.
و اما در كشور خودمان آماری كه از تعداد مبتلایان به ویروس ایدز ارائه می شود بسیار كمتر از تعداد واقعی مبتلایان به این بیماری است. برای هر بیمار ایدزی در ماه 500 هزار تومان هزینه می شود. شایع ترین راه انتقال ایدز در ایران اعتیاد تزریقی است. سن شروع اعتیاد 26/2 سال است. رشد اعتیاد سه برابر رشد جمعیت است.
40 درصد از كودكان ایرانی كم خونند. بهداشت روان 50 درصد از جوانان ایران نگران كننده است. طبق اعلام شورای عالی ترافیك كشور رشد تصادفات رانندگی در ایران 45 برابر هندوستان، 39 برابر هنك كنگ، 25 برابر كره جنوبی و چهار برابر تركیه است. سرانه درآمد هر ایرانی در سال 155 دلار ، در كشورهای حوزه خلیج فارس 275 دلار و در كشورهای اروپایی چهار هزار دلار است. 60 درصد از هزینه درمان مردم ایران از جیب خودشان پرداخت می شود.
اما در منطقه اورامانات طبق بررسی های اینجانب و همكاران بیشتر از 50 درصد از زنان و دختران درجاتی از كم خونی دارند. حدود سه درصد از كودكان منحنی رشد مطلوب ندارند. آگاهی بیشتر از 50 درصد مادران در زمینه مراقبت اطفال از قبیل رعایت تغذیه انحصاری با شیر مادر تا پایان شش ماهگی، اهمیت تغذیه با شیر مادر،‌نحوه تغذیه كمكی، لزوم مصرف قطره ویتامین و آهن، بسیار نگران كننده است. آب آشامیدنی بیشتر روستاها دارای آلودگی است. با این وجود مردم نسبت به كلرزنی آب معترض هستند حدود 90 درصد مردم به هنگام خرید محصولات هیچ توجهی به تاریخ انقضا محصول علی الخصوص مواد غذایی نمی كنند. مشكل اضافه وزن در حال افزایش است و حتی مقبولیت هم یافته است.
بیشتر از 80 درصد از بیماران به هنگام دریافت دستورات دا رویی دوره درمان را تكمیل نمی كنند. و از این رو یخچال های خانگی انباشته از داروهای مصرف نشده است. مردم با آنكه همواره دریافت كننده خدمات بهداشتی از قبیل تنظیم خانواده، مراقبت اطفال، واكسیناسیون، مراقبت مادران باردار، آموزش بهداشت و ...
هستند؛ ولی هنوز جایگاه آنها را درك نكرده و گاهی انتظارات درمانی خارج از توان خانه های بهداشت روستایی را دارند.
روشهای نادرست تغذیه و در نتیجه سو تغذیه بسیار شایع است. دخالت مسائل و اعتقادات خرافی و سنتی در امور درمان و بهداشت و درمانهای خودسرانه خانگی هنوز به وفور یافت می شود.
این دورنمایی از وضعیت كلی بخشی از جامعه ماست. مسائلی كه هر روز و هر لحظه سلامت ما و خانواده ما را به مخاطره می اندازد. بی آنكه خود احساس خطر كنیم. شیوه های مرسوم زندگی بین مردم تاثیر مهمی بر سلامت و تندرستی آنها دارد. روزگاری كابوس وحشت ناشی از بیماریهای عفونی و واگیر نظیر آبله، طاعون، سرخك و ... زندگی را به كام انسانها تلخ كرده بود. اما با پیشرفتهای چشمگیر علم پزشكی دیگر نگران این بیماریها نیستیم. در عوض به دلیل تغییر ساختار و ماشینی شدن زندگی و رایج شدن فرهنگ تغذیه ای ناسالم، بار بیماریهای غیر واگیر نظر چاقی، دیابت، فشار خون و سایر بیماریهای قلبی و عروقی و انواع سرطانها بیش از پیش سنگینی می كند.
حال چه كار باید كرد؟ و راه حل چیست؟ آیا به انتظار بنشینیم و هر كسی را كه بیمار شد درمان كنیم؟ یا اینكه واقع بینانه تر عمل كنیم و بكوشیم كه بیمار نشویم و نگذاریم دیگران هم بیمار شوند. امروزه سیاست و خط مشی كلی سازمانهای بین المللی و كشورهای جهان كه به صرفه تر هم هست؛ مبتنی بر پیشگیری از بیماریها از طریق آگاه سازی عموم مردم از روش های پیشگیری و - مداخله و مشاركت مردم در - ارتقای سلامت خویش است. بسیاری از بیماریهای صعب العلاج و پرهزینه به راحتی و با رعایت یك سری اصول بهداشتی قابل پیشگیری است. مثال بارز این ادعا بیماری غیر قابل علاج ایدز است كه به راحتی قابل پیشگیری است.
این نكته را نباید فراموش كرد كه آگاه سازی و آموزش مسائل بهداشتی و پیشگیری تنها رسالت كاركنان بهداشتی نیست بلكه سایر اقشار مردم و علی الخصوص قشر تحصیل كرده نیز باید به سهم خود در این راه جدیت تمام به خرج دهند. تا پیشرفتهای قابل توجهی كه در این زمینه حاصل شده است، شتاب بیشتری به خود گیرد.

منبع: هفته نامه سیروان

تمام حقوق این سایت متعلق به کانون سلامت ژین می باشد | طراحي و راه اندازي: گروه فني مهندسي کاني